top of page

Patrząc na Księgę Przebojów Guinnessa, można by pomyśleć, że historia sukcesu Smokie to fenomen lat 70-tych. W końcu 11 z ich 14 brytyjskich hitów pojawiło się w tej bogatej w wydarzenia muzycznej dekadzie. Jednak ich ogromny sukces rozkwitł na całym świecie, w tym w Skandynawii, RPA, Niemczech, a nawet w Chinach. Smokie to zespół, który wyprzedał trasy koncertowe i zdobył platynowe płyty w ciągu czterech dekad - w latach 70-tych, 80-tych, 90-tych i obecnie.


Krótkie podsumowanie dawnej chwały. Smokie po raz pierwszy zebrali się w szkole w Yorkshire pod koniec lat 60-tych. Po przejściu przez różne nazwy i style, podpisali kontrakt z bardzo popularną wówczas wytwórnią RAK Mickiego Mosta i znaleźli się na listach przebojów. Piosenki takie jak "If You Think You Know How To Love Me", "Don't Play Your Rock'n'Roll To Me", "It's Your Life" i "Oh Carol" (wszystkie w Top 10) stały się stałymi utworami radiowymi i dały Smokie bilet do podróżowania po całym świecie.


Brzmienie było połączeniem chwytliwych piosenek i charakterystycznych, ale bezwstydnie inspirowanych Stanami Zjednoczonymi soft-rockowych harmonii Smokie, a ich sekretem była mieszanka wokalna - zgrzytliwy, przesiąknięty emocjami ołów zestawiony z melodyjnymi harmoniami, które dają wyjątkowy, słodko-gorzki rezultat.


Po osiągnięciu ponad 30 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie, Smokie nagrali w 1997 roku w Nashville album "Wild Horses", którego produkcja kosztowała zespół ćwierć miliona funtów. Dało im to pozycję w amerykańskim radiu country, podczas gdy kolekcje hitów nadal znajdują odpowiedni rynek. Trend ten był kontynuowany przez "Uncovered" i "Uncovered Too", które były ogromnymi hitami w całej Skandynawii - osiągając top 5 w Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji - uzyskując status podwójnej platyny.


Smokie nadal jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów na świecie. Ostatnie wydarzenia na świecie, a także bardziej druzgocące wieści o odejściu Terry'ego Uttleya sprawiły, że dzisiejszy skład musiał się zmienić i rozwinąć wraz z dołączeniem Pete'a Lincolna, byłego członka The Sweet na wokalu prowadzącym i gitarze rytmicznej oraz Luke'a Bullarda, syna Martina Bullarda, który zastąpił Terry'ego na basie i wokalu wspierającym, dziedzictwo Smokie, które zostało założone przez Terry'ego, będzie żyło dalej, a Smokie nie może się doczekać spotkania z wami wszystkimi podczas ich dalszej podróży.


Skład Smokie to:

  • Steve Pinnell na perkusji
  • Mick McConnell na gitarze prowadzącej i wokalu
  • Pete Lincoln wokal prowadzący i gitara rytmiczna
  • Martin Bullard klawisze
  • Luke Bullard na gitarze basowej i wokalu wspierającym

Nie ma dymu bez ognia, jak mówi przysłowie - a Smokie wciąż działają na wszystkich pięciu cylindrach!


www.smokie.co.uk

Zamówienia grupowe powyżej 20 biletów prosimy kierować na:

grupy@yea.com.pl

KONCERTY W POLSCE 2025

bottom of page